Według oficjalnych danych przyjmuje się, że pierwszym, zorganizowanym biegiem przeszkodowym był brytyjski Tough Guy. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się już w 1987 roku! Obecnie biegi z przeszkodami to imprezy, które gromadzą na starcie setki, głodnych wrażeń i wyzwań osób. A amatorów ekstremalnych przeżyć nie brakuje.

Organizatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych tras, wyzwań i przeszkód. Biegi z przeszkodami to dla wielu uczestników styl życia, potwierdzenie siły charakteru i hartu ducha. Dla innych to chęć przeżycia czegoś innego. Dla wszystkich na pewno jest to niezapomniana przygoda.

Biegi z przeszkodami – spis najpopularniejszych zawodów (kolejność losowa)

Barbarian Race

Ten bieg z przeszkodami wyróżnia to, że na jego trasie znajdują się przeszkody o dwustopniowej skali trudności, co dodatkowo czyni bieg bardziej wymagającym. Pierwszy Barbarian Race odbył się 2016 roku w Wiśle. Na mecie każdego biegu uczestnik otrzymuje atrybut prawdziwego wojownika (tarczę, miecz i topór), które składają się na tzw. ULTIMĘ.

Podczas zawodów z serii ELITE, startujący zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy na trasie, a jeśli nie są w stanie pokonać przeszkody, wtedy wykonują rundę karną. Przeszkody można pokonać w dwojaki sposób: łatwiejszy lub trudniejszy. Poziom trudności zaznaczony jest na każdej przeszkodzie.

Barbarian Hill to 250-metrowy podbieg pod skocznię im. Adama Małysza o nachyleniu 35 stopni i 8 km niemającej litości trasy.

Ultra Warrior to wyzwanie dla prawdziwych wojowników. Do pokonania przeszkody można podejść tylko raz, co więcej nie można korzystać z pomocy innych.

Więcej informacji na stronie: www.barbarianrace.pl


Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
Najpopularniejsze biegi z przeszkodami

Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów to bieg przeszkodowy, który ma swoje dwie edycje. Letnią w Złotoryi na 7 lub 13 km. Podczas letniej edycji odbywa się także triathlon ekstremalny na dystansach 500 m, 7 km i 17 km. Edycja zimowa odbywa się na zamku Grodziec.

To, co wyróżniać może ten bieg survivalowy to to, że odbywa się on ze startu wspólnego. Oczywiście Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach i dla nich również przygotowali biegi w różnych kategoriach wiekowych. Wśród licznych atrakcji są także Nocne Mistrzostwa w Płukaniu Złota.

Więcej informacji na stronie: www.biegwulkanow.pl


Runmageddon

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
Najpopularniejsze biegi z przeszkodami

Runmageddon to chyba najpopularniejszy bieg z przeszkodami w Polsce. Wiele osób, które chcą spróbować swoich sił w biegu przeszkodowym zaczyna właśnie od Runmageddonu. Kilka dystansów do wyboru pozwala na odpowiednie dobranie trudności trasy do swoich umiejętności. Oczywiście nie brakuje też wersji dla najmłodszych. Bieg Runmageddon Kids skierowany jest dla dzieci od 4 do 11 lat, odbywa się on na dystansie 1 km.

Dorośli mają do wyboru 5 dystansów:

 • Intro – 3 km i 15+ przeszkód
 • Rekrut – 6 km i 30+ przeszkód
 • Classic – 12 km i 50+ przeszkód
 • Hardcore – 21 km i 70+ przeszkód
 • Ultra – 42 km i 140+ przeszkód

Każdy ma też szansę na zdobycie Korony Runmageddonu. Aby to się udało, należy ukończyć po jednym Runmageddonie w każdej części w Polsce. Oprócz klasycznych edycji imprezy, organizowane są także edycje zimowe, górskie, nocne, a nawet zawody Runmageddon Woodstok.

Więcej informacji na stronie: www.runmageddon.pl


Bieg Morskiego Komandosa

Pierwsza edycja Biegu Morskiego Komandosa odbyła się w 2010 roku w Gdyni. Obecnie ma on opinię najtrudniejszego biegu ekstremalnego na terenie Polski.

Kategorie biegów, jakie występują w Biegu Morskiego Komandosa to:

 • Hard 1 i Hard 2 – jest to koronna kategoria. Uczestnicy startują w niej w wysokim obuwiu i pełnym umundurowaniu. Jest to warunek konieczny. Co więcej, każdy biegnie z karabinkiem ćwiczebnym AK 47 i plecakiem z obciążeniem pięciu kilogramów. A wszystko to odbywa się na wojskowym torze przeszkód.
 • Team – jest jedną z najbardziej wymagających kategorii Biegu Morskiego Komandosa. Rozgrywa się na tej samej trasie co wersja Hard. Tutaj bardzo istotna w pokonywaniu przeszkód jest współpraca pomiędzy członkami zespołu. Dodatkowym obciążeniem i utrudnieniem jest to, że zawodnicy wyposażeni są w atrapę moździerza, który waży 20 kg.
 • Sprint – ta kategoria najbardziej sprawdzi się wśród osób, które dopiero chcą poznać biegi przeszkodowe i rozpocząć swoją ekstremalną przygodę. Tutaj zawodnicy mają do pokonania 10 km i mogą to zrobić w dowolnym stroju.
 • Hard Historyczny – kategoria ta upamiętnia wydarzenie z 1.09.1939 roku, kiedy to o 4.45 rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zawodnicy ubrani są jak w przypadku kategorii Hard, ale na głowie mają hełmy Wojska Polskiego ze znakiem Polski Walczącej, dostarczone przez Organizatorów. Dystans, jaki mają do pokonania to 21 km.

Więcej informacji na stronie: biegkomandosa.pl


Survival Race

Pierwszy Survival Race odbył się w 2014 roku we Wrocławiu. To, co wyróżnia ten bieg to to, że jest to bieg miejski. A dokładnie, miejski bieg z przeszkodami.

Do wyboru jest pięć poziomów trudności, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 • STARTER – 3 km próby z 15 przeszkodami dla początkujących
 • WARRIOR – 6 km walki z 30 przeszkodami dla wojowników
 • MACHINE – 12 km piekła z 50 przeszkodami dla najtwardszych
 • ANIMAL – 24 km bitwy o przetrwanie i aż 100 przeszkód dla weteranów
 • MONSTER – 36 km wojny ze słabościami i aż 150 przeszkód dla weteranów

To, co na pewno zapada w pamięć wszystkim uczestnikom Survival Race to wysoka rampa ustawiona tuż… przed matą. Niby tak blisko, a jednak przez tę przeszkodę, tak daleko…

Oczywiście dla dzieci też znajdzie się bieg survivalowy, czyli Survival RACE KIDS.         Do wyboru trzy dystanse:

 • Dystans KRASNAL – ok. 700 m trasy z ok. 10 przeszkodami dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat;
 • Dystans PIRAT – ok. 1 400 m trasy z ok. 10 przeszkodami dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat;
 • Dystans NINJA – ok. 2 000 m trasy z ok. 15 przeszkodami dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat.

Więcej informacji na stronie: www.survivalrace.pl 


Bieg Tygrysa

Jest to bieg z przeszkodami, który nawiązuje do morderczych kilkudziesięciokilometrowych marszów żołnierzy Wojska Polskiego z JW 1370 zwanej potocznie Jednostką Karną. Żołnierze podczas swojej służby nazywani byli „Harcerzami”, a po 40 dniach służby „Tygrysami”.

Kategorie w Biegu Tygrysa to:

 • Bieg Małego Tygrysiątka – 100 m, tor dla dzieci
 • Harcerz – 8 km, indywidualnie, 30+ przeszkód, bez obciążenia
 • Duża Beczka – 30 km w parach, 100+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie dla pary
 • Mała Beczka – 30 km, indywidualnie, bez przeszkód i obciążenia
 • Maraton Tygrysa – 45 km, indywidualnie, 150+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie do plecaka (10 kg)
 • Sandokan – 65 km, indywidualnie, 200+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie do plecaka (10 kg) oraz obowiązkowo na całą długość trasy od organizatora: kamizelka taktyczna 2 kg, hełm, gumikałach

Więcej informacji na stronie: www.biegtygrysa.pl


Bieg Katorżnika

Bieg Katorżnika odbywa się w Lublińcu – Kokotku z wyzwaniami na trasie takimi jak bagna, moczary, rowy melioracyjne, trzęsawisko, poldery, zarośla, przeszkody naturalne i sztuczne, trzęsawiska, stawy, błota czy rzeki. 10 kilometrowa trasa to naprawdę duże wyzwanie dla Uczestników, ponieważ jej wytyczaniem zajmują się komandosi z lublinieckiego pułku specjalnego.

Ekstremalne biegi to zawsze spore wyzwanie, dlatego warto dobrze się do nich przygotować. Katorżnik nie zna litości dla nikogo.

Więcej informacji na stronie: www.wkbmeta.pl/biegkatorznika


Spartan Race

Są to biegi ekstremalne odbywające się nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech, we Francji, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli komuś uda się zaliczyć wszystkie trzy dystanse Spartan Race otrzyma tytuł TRIFECTA. Śmiałków do zdobycia nagrody nie brakuje.

Do wyboru są trzy trasy:

 • Spartan Sprint – 5 km i 20+ przeszkód
 • Spartan Super – 13 km i 25+ przeszkód
 • Spartan Beast – 20+ km i 30+ przeszkód
 • Bieg Spartan Kids / Junior to bieg dla dzieci na dystansie od 750 do 2,5 km.

Więcej informacji na stronie: www.spartanrace.pl


Pogrom Wichra

Inspiracją do powstania Pogromu Wichra był Bieg Katorżnika. Dystans biegu to 8 km. Jednak, aby pokonywanie przeszkód było jeszcze trudniejsze, każdy zawodnik od startu do mety musi nieść, tzw. Drops Wichra, czyli kawałek uciętego pnia z drzewa. Jego waga to, 7 kg dla kobiet oraz 8 kg dla mężczyzn. W czasie zawodów, zawodnicy nie mogą przymocowywać go do ciała, rzucać nim podczas pokonywania przeszkód. Każdy, kto dotrze do mety bez „dropsa”, nie jest klasyfikowany w zawodach.

Limit na pokonanie 8 kilometrowej trasy wynosi 3 godziny. Widać więc, że nie jest to bułka z masłem.

Więcej informacji na stronie: www.pogromwichra.pl


Hero Run

Biegi z przeszkodami to także Hero Run. Odbywa się w Ogrodniczkach i Szelmencie, gdzie czeka na śmiałków 7 km trasa naszpikowana 30 – 35 przeszkodami. W Biegu Nocnym w Szelmencie na zawodników czeka 15 przeszkód na 4 kilometrowej trasie. Zasada biegu brzmi: „Musi być trudno nawet bez przeszkód, można się więc domyślić, że sama trasa też jest wymagająca.

Więcej informacji na stronie: www.herorun.pl 


Mud Max

To biegi z przeszkodami w większości naturalnymi, takimi jak błoto, piach, rowy czy bagna. Jednak na trasie nie zabraknie też przeszkód, przygotowanych przez Organizatorów.

Więcej informacji na stronie: www.mudmax.pl

Jeśli znasz inne, warte uwagi biegi przeszkodowe, których brakuje na liście, daj nam znać w komentarzu.

Przeczytaj też o innych, ciekawych i wartych uwagi imprezach sportowych >>> IMPREZY SPORTOWEfreedom_martya_w Image Banner 728 x 90

3 KOMENTARZE

 1. Super lista! Właśnie zastanawiam się nad wyborem swojego pierwszego startu w biegu przeszkodowym 🙂

 2. Na razie zaliczyłam Runmageddon, ale to na pewno nie koniec mojej przygody z biegami przeszkodowymi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here