Zawody Ironman Triathlon

0
762
Zawody Ironman Triathlon // BornToBeIronman.pl

Praktycznie każdy biegacz wie, co kryje się za słowem Ironman. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takich zawodów…

Powstały one, ponieważ między biegaczami, a pływakami zrodził się spór o to, kto jest najbardziej wysportowanym człowiekiem na świecie. Na początku rywalizacja obejmowała jedynie pływanie oraz bieganie, dopiero później dołączono do niej także jazdę na rowerze.

Poszczególne dystanse z jakimi muszą zmierzyć się zawodnicy to 3,86 km (2,4 mil) pływania, 180,2 km (112 mil) jazdy na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) biegu.
Każdego roku w październiku w mieście Kona organizowane są Mistrzostwa Świata Ironman.

You are an Ironman

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triathlonowe na świecie. W każdym ze startów oprócz profesjonalistów (około 5-10% startuj mogą wziąć udział również amatorzy, którzy także mają szansę zakwalifikować się do Mistrzostw Świata na Hawajach. Źródła podają, że około 5-10% startujących zawodników to profesjonaliści, którzy klasyfikowani są w osobnej kategorii.

Poza zawodami, podczas których można zdobyć kwalifikację do startu w Kona, odbywa się też wiele imprez na identycznych dystansach, które nie posiadają licencji dającej prawo do używania nazwy Ironman. Zawodnicy, którzy ukończą zawody, które nie posiadają licencji mogą tytułować się mianem Irona, nie zaś Ironmana jak ma to miejsce podczas licencjonowanych zawodów.
W Polsce w 2015 roku odbyły się pierwsze licencjonowane zawody Ironman Herbalife Triathlon 70.3 Gdynia 2015 czyli na dystansie ½ Ironman.

Pływanie

Dystans, jaki muszą przepłynąć zawodnicy podczas zawodów Ironman to 3.8 km w otwartym akwenie jak jezioro, morze czy ocean. Zawodnicy mogą przepłynąć wyznaczony dystans w dowolnym stylu pływackim. Bardzo często z uwagi na temperaturę wody, zawodnicy mogą płynąć w neoprenowych piankach, które zapobiegną zbytniemu wychłodzeniu się organizmu.

Jazda na rowerze

Zawodnicy muszą pokonać na rowerze dystans 180 km. Etap ten następuje zaraz po ukończeniu pływania. Najczęściej zawodnicy występują na rowerach szosowych, które są lekki i szybkie. Charakterystyczne dla wyścigu rowerowego jest to, że niedozwolony jest draftig, a więc technika podczas której zawodnik chowając się za plecami innych zawodników tworzy tzw. tunel aerodynamiczny ułatwiający mu jazdę. Przepisy określają minimalną odległość między zawodnikami na 10 metrów, a czas podczas wyprzedzania innego zawodnika nie może przekraczać 30 sekund. Co więcej należy pamiętać, że zawodnik, który został wyprzedzony musi zachować odległość 10 metrów za zawodnikiem, który go wyprzedził. Co czasem wiąże się z koniecznością zmniejszenia szybkości jazdy.
Podczas tego etapu każdy z zawodników musi posiadać zapięty kas rowerowy od startu aż do mety. W przeciwnym razie zawodnikom grozi dyskwalifikacja.
W czasie samego wyścigu zawodnicy mogą zostać ukarani przez sędziów lub też wybranych obserwatorów żółtą lub czerwoną kartką. Otrzymanie żółte kartki to konieczność zatrzymania się w punkcie kary (penalty box) na około 5-6 minut. Czerwona kartka to dyskwalifikacja. Jednak należy pamiętać, że organizatorzy mogą wprowadzić inne znaczenie czy kolejność kartek, co każdorazowo wyjaśnia regulamin danych zawodów.
W przypadku usterki technicznej zawodnik nie może korzystać z pomocy zawodników lub innych osób.

Bieg

Bieg to klasyczny maraton (42,2 km). Maksymalny czas na pokonanie segmentów: pływania, jazdy na rowerze i biegu wynosi 17h.

Strefy zmian

Strefa zmian to wydzielony obszar, gdzie zawodnicy zmieniają ubiór i sprzęt po skończonym pływaniu czy jeździe na rowerze. W strefie zmian nie wolno jeździć na rowerze. Czas, jaki zawodnik spędza w strefie zmian wlicza się do czasu całego wyścigu. Efektywne i dynamiczne pokonanie strefy zmian stanowi istotny element treningu triatlonisty. Profesjonalnym zawodnikom pokonanie obydwu stref zmian zajmuje około 3-4 minut.

Bardzo znaną zawodniczką wśród społeczności triatlonowej jest katolicka zakonnica siostra Madonna Buder. Kiedy miała 49 lat rozpoczęła swoją karierę sportową. Do tej pory ukończyła ponad 200 zawodów triatlonowych, w tym 13 razy startowała i ukończyła niezwykle wymagające zawody Ironman. W 2005 roku w wieku 75 lat, kiedy uczestniczyła w Mistrzostwach Świata na Hawajach została najstarszą kobietą, która ukończyła ten trudny wyścig w czasie o godzinę krótszym od cut off time. Wtedy też utworzona została nowa kategoria wiekowa dla kobiet +75.W 2006 roku ukończyła wyścig z czasem 16:59:03 na niespełna minutę przed końcem zawodów. W 2008 roku nie zdołała ukończyć zawodów Ironman w regulaminowym czasie, ale rok później w Kanadzie zanotowała czas 16:54:30. W wieku 80 lat zdecydowała się stanąć na starcie w Ironman Canada 2010, jednak ostatecznie nie wystartowała z powodu problemów ze strojem. W wieku 82 lat podjęła start na Mistrzostwach Świata Ironman w 2012, jednak nie ukończyła jazdy na rowerze.

W 2012 roku Amerykanin Lew Hollander na Mistrzostwach Świata na Hawajach ukończył dystans Ironman w wieku 82 lat, stając się tym samym najstarszym zawodnikiem.

Inną znaną postacią jest Dick Hoyt, który wraz ze swoim niepełnosprawnym synem Rickiem uczestniczy w zawodach Ironman. Dick płynąc ciągnie za sobą Ricka w pontonie, wspólnie jadą na rowerze, a trakcie maratonu Hoyt pcha specjalny wózek, na którym znajduje się Rick.

freedom_martya_w Image Banner 728 x 90